Plán obnovy a odolnosti SR
Už od začiatku pandémie koronavírusu reagovala Európska únia relatívne rýchlo v záujme záchrany životov, ale aj pracovných miest či z hľadiska finančných požiadaviek jej členských štátov. V júli 2020 bol prijatý nástroj NextGenerationEU, ktorý má za úlohu pomôcť členským štátom prekonať následky pandémie, pričom ale kladie dôraz na ich zelenú a digitálnu transformáciu. Výsledkom má byť Európska únia, ktorá bude ekologickejšia, digitálnejšia a odolnejšia voči súčasným aj budúcim výzvam.
více >>Infraštruktúra a podpora konkurencieschopnosti
Za jeden z najzásadnejších faktorov, ktoré ovplyvňujú konkurencieschopnosť danej krajiny, je možné považovať jej infraštruktúru. Verejná infraštruktúra by mala podporovať funkčnosť domácností a firiem. Je k nej možné zaradiť napríklad dopravnú, energetickú či telekomunikačnú infraštruktúru, ale tiež sem patrí aj vodohospodárska a kanalizačná infraštruktúra. Podľa Európskej únie môžu investície do infraštruktúry mať celkom ďalekosiahle následky: od podpory produkčnej kapacity krajiny v dlhšom období až po potenciálnu podporu zelenej premeny a digitalizácie. EÚ vidí veľkú príležitosť práve vo zvýšení verejných výdajov do infraštruktúry v rámci pokoronavírusovej obnovy, pričom cezhraničnú spoluprácu považuje za veľmi sľubný spôsob dosahovania rozvoja infraštruktúry, ktorý ale na druhú stranu prináša aj riziká, napríklad týkajúce sa koordinácie.
více >>Kam smeruje budúcnosť logistických nehnuteľností?
Pred koronavírusovou krízou boli kladené vysoké požiadavky na znižovanie energií a ochranu životného prostredia. To sa dotklo tiež logistických a priemyselných nehnuteľností. V spoločnosti vznikali stále väčšie tlaky na energetickú sebestačnosť budov, ekologickú pasivitu, kvalitné pracovné podmienky, či na vytvorenie komfortného zázemia pre plnohodnotný život zamestnancov. Je splnenie týchto požiadaviek v súčasnej dobe len čistá fikcia, alebo vstupujú už do reality, a ako vyzerajú aktuálne reálne obrysy podoby výrobných a logistických nehnuteľností blízkej budúcnosti? Ako v tomto ohľade ovplyvnila požiadavky zákazníkov koronavírusová kríza? Udalosti uplynulého takmer roku a pol poznamenali fungovanie dodávateľského reťazca tak, ako sme ho poznali doposiaľ. Dotknú sa tieto zmeny aj trhu logistických nehnuteľností? Na názor sme sa spýtali zástupcov vybraných developerských a poradenských spoločností pôsobiacich na slovenskom trhu.
více >>Prínos technológií v dobe krízy je zásadný
Aktuálna štúdia Logistika 2020+ uvádza, že významná časť firiem počas pandémie COVID-19 čelila úplne novej situácii v podobe bezprecedentného prepadu, alebo naopak, nárastu dopytu po logistických službách v jednotlivých sektoroch. Akú rolu môžu v takom prípade zohrať moderné technológie? Aký je záujem o tieto technológie na slovenskom trhu? A ako môžu technológie pomôcť pri nadchádzajúcich zmenách, ktoré očakáva automobilový priemysel?
O odpovede na tieto otázky sme požiadali Bohumila Tejnického, managing partnera v spoločnosti VertiFlex, ktorá pôsobí v oblasti intralogistiky na Slovensku a v ďalších krajinách východnej Európy.
více >>Garbe dokončilo akvizíciu pozemku s rozlohou 70 000 m2 s cieľom postaviť prvý zelený logistický park na Slovensku
Pozemok sa nachádza v Piešťanoch, získal už územné rozhodnutie a Garbe tu plánuje postaviť dve udržateľné budovy. Jednu s rozlohou 18 000 m2 a druhú s rozlohou 8 000 m2.
GARBE Industrial Real Estate GmbH, popredný špecialista na logistické a priemyselné nehnuteľnosti v Nemecku a Holandsku vstúpil na slovenský trh, kde získal pozemok s územným rozhodnutím s rozlohou 70 000 m2. Garbe na Slovensko vstupuje po úspešnom vstupe na český trh a v Piešťanoch plánuje výstavbu dvoch priemyselných nehnuteľností s celkovou rozlohou 26 000 m2.
více >>
Prologis „Small flexi units“ – ideálne flexibilné jednotky pre podniky každej veľkosti
Záleží nám na tom, aby sme všetkým našim zákazníkom poskytovali vhodné priestory a služby bez ohľadu na veľkosť alebo nároky ich podnikania. Navyše sa im tiež snažíme prinášať hodnoty presahujúce rámec štyroch stien a striech našich budov. Preto neustále hľadáme nové spôsoby, ako zaistiť spokojnosť našich zákazníkov. V duchu tohto záväzku zavádzame v Prologis Park Bratislava nový logistický koncept – kvalitné flexibilné priestory na menších plochách.
více >>Toyota Logistic Design Competition 2022: Hľadáme inšpiratívne riešenia pre mestskú mikrologistiku
Súťaž Toyota Logistic Design Competition organizuje každé dva roky Centrum Dizajnu (Design Center) spoločnosti Toyota Material Handling Europe. Spoluorganizuje ju Európske projektové štúdio spoločnosti Toyota a Toyota Europe Design Development. Je určená pre všetkých študentov projektovania na celom svete.
více >>Spoločnosť Dr.Max sa rozrastá o budovu na mieru v Prologis Park Bratislava
Dr.Max je jednou z najväčších slovenských farmaceutických a zdravotníckych spoločností. V rámci svojho podnikania sa prirodzene sústredí na oblasť zdravia, a preto je pre túto spoločnosť prirodzené hľadať logistické priestory, ktoré sú zároveň pracoviskom zaisťujúcim wellbeing zamestnancov. Sme radi, že Dr.Max podpísal zmluvu na dlhodobý prenájom 9 000 metrov štvorcových plochy v Prologis Park Bratislava. Zamestnanci tu môžu využívať všetky výhody priestorov, ktoré sú prispôsobené ich požiadavkám a prinášajú hodnoty nad rámec nehnuteľností.
více >>Mountpark prináša na trh nové skladovacie priestory s rozlohou 25,763 m2
Spoločnosť Mountpark, popredný medzinárodný developer logistických a priemyselných nehnuteľností, dnes oznámil ukončenie výstavby novej haly v distribučnom uzle Mountpark Sereď. Na trh tak prichádza ďalších 25,763 m2 skladovacej plochy, ktorými spoločnosť reaguje na rastúci dopyt po vysokokvalitných distribučných priestoroch na západnom Slovensku.
více >>Vďaka lepšej ekonomickej situácii a vyššej kúpyschopnosti obyvateľstva narastá množstvo obalov
Ľudia však viac triedi
S postupne stále vážnejšími prejavmi klimatickej zmeny sa ochrana životného prostredia stáva niečím, na čo by sme mali myslieť vo všetkých oblastiach nášho života. Zvlášť dôležitá je táto téma pri odpadovom hospodárstve. V súvislosti s pandémiou koronavírusu a rozvojom segmentu B2C je v poslednej dobe možné pozorovať nárast množstva spotrebiteľských obalov – či už ide o kartónové krabice z nákupov v e-shopoch, ktoré nahradili večne zavreté kamenné obchody, alebo o papierové či plastové obaly z donášky jedla, ktorá nahradila príjemný obed v reštaurácii. Na to, ako sa darí reagovať na nárast spotreby recyklovateľných obalov v domácnostiach v zmysle organizácie plynulosti ich zvozu, a to najmä z rezidenčných oblastí, sme sa pýtali odborníkov z oblasti spracovania odpadu. Svoj názor na vratné a ekologické obaly nám potom priamo z praxe poskytol aj výrobca obalov.
více >>