Táto technologická novinka sa už osvedčila v reálnych prevádzkových podmienkach v tranzitných termináloch pobočiek Dachser v Unterschleißheime pri Mníchove a Öhringene pri Heilbronne. Skratka @ILO znamená Advanced Indoor Localization and Operations (pokročilá lokalizácia a prevádzka vo vnútri budov) a jedná sa o výskumný projekt podnikového laboratória DACHSER, ktoré prevádzkuje poskytovateľ logistických služieb spoločne s Fraunhoferovým inštitútom IML. Jadrom projektu je spoločne vyvinutý softvér @ILO. Špeciálne algoritmy založené na umelej inteligencii interpretujú dáta, ktoré optické skenovacie jednotky každú sekundu zachytia, a využívajú ich na automatickú a okamžitú identifikáciu a lokalizáciu všetkých balíkov. V budúcnosti budú balíky tiež merať. Vznikne tak kompletný, vždy aktuálny obraz terminálu a jeho procesov - digitálne dvojča. V budúcnosti sa očakáva, že bude poskytovať údaje v reálnom čase o každej paletovanej zásielke v európskej prepravnej sieti spoločnosti Dachser.
„Dôsledná digitalizácia našich kľúčových procesov nám umožní ďalej zlepšovať naše služby," vysvetľuje generálny riaditeľ spoločnosti Dachser Burkhard Eling. "Aby sme to dosiahli, nesústredíme sa iba na najmodernejšie technológie - chceme do digitálneho sveta zapojiť aj našich zamestnancov, rovnako ako v termináli @ILO. Táto inovácia ponúka jasné výhody pre každodennú prácu v tranzitnom termináli a má tak potenciál stať sa míľnikom na ceste k efektívnejšej a udržateľnejšej logistickej prevádzke."
„Terminál @ILO nás posúva na novú úroveň prehľadu o dodávateľskom reťazci," hovorí Stefan Hohm, prevádzkový riaditeľ a člen predstavenstva spoločnosti Dachser. „Na digitálnom dvojčati sme spolupracovali s Fraunhofer IML viac ako štyri roky. Vďaka mnohým znalostiam, nápadom a predovšetkým nadšeniu sa tímy, ktoré sú zložené z výskumníkov aj odborníkov pracujúcich v odbore, postarali o to, aby sa internet vecí a vízie Logistiky 4.0 stali realitou aj v zbernej logistike."
Plne automatická identifikácia a presné sledovanie až do presnosti jedného metra
V termináli @ILO sú zásielky plne automaticky identifikované pri vstupe a výstupe aj počas uskladnenia a sú zaznamenané v systéme riadenia prepravy. Odpadá tak ručné skenovanie čiarových kódov a dodatočné označovanie balíkov. Ako identifikátory slúžia dvojrozmerné maticové kódy na hornej strane každého balíka, ktoré spolu s niekoľkými stovkami optických snímacích jednotiek v oblasti stropu haly, ktoré snímajú celú podlahu, tvoria technologický základ tohto systému.
Toto nastavenie taktiež umožňuje presné sledovanie všetkých paliet v tranzitných termináloch, ktoré môžu byť často veľké ako futbalové ihrisko, a to na meter presne av reálnom čase. Umiestnenie zásielok a polohu pozemných dopravníkov je možné vizualizovať v reálnom čase a zobraziť na webových stránkach, v aplikáciách alebo na mobilných displejoch spolu s pokynmi pre internú prepravu, čo výrazne zlepšuje prehľadnosť v sklade a urýchľuje procesy vyhľadávania a nakládky.
Novinkou je automatická "svadba" (automatické spojenie) pozemných dopravníkov a zásielok. Systém @ILO automaticky rozpozná, kedy pozemný dopravník naberie paletu, a v reálnom čase prenáša informácie o každom balíku na displeje zamestnancov. Ide o ďalšiu funkciu, ktorá skracuje procesné časy a môže pretvoriť procesy v tranzitnom termináli.
Neustále meranie zásielok
Pripravuje sa však aj ďalšia technologická novinka terminálu @ILO: plne automatické a konštantné meranie všetkých zásielok. Systém je už v pilotnej prevádzke schopný s veľkou presnosťou identifikovať ich rozmery. Keď bude systém plne pripravený na praktické použitie, bude možné získané rozmerové údaje o každom balíku vložiť do inteligentných algoritmov, ktoré budú napríklad pomáhať vodičom a pracovníkom tranzitného terminálu pri nakládke a plánovaní trás a ďalej zvyšovať využitie kapacity výmenných nadstavieb, návesov a vozidiel miestnej prepravy. Výsledkom by bolo zníženie počtu prepravných kilometrov, a tým aj zníženie emisií.
"Prvé testy už jasne preukázali praktické výhody terminálu @ILO," hovorí Alexander Tonn, prevádzkový riaditeľ pre cestnú logistiku spoločnosti Dachser. "Systém šetrí našim zamestnancom drahocenný čas a umožňuje im ešte efektívnejšie organizovať procesy v termináli. Vďaka nemu sú nakládka a odchod pre vodičov výrazne menej stresujúce. To všetko má potenciál priniesť do logistiky zberných zásielok inovácie novej úrovne."
Zdroj: Crest Communications