• LogicticFOCUS
    Aktuálne logistické informácie

Našou budúcnosťou je veda, výskum a vzdelanie

Pavol Jančovič | ČESMAD Slovakia

Súčasťou každej krízy je množstvo otázok a zamyslení. Odpovede je niekedy ťažké nájsť, a pritom sa často stačí len poobzerať okolo nás.

Spomenul som si na nedávnu štúdiu Ústavu pre ekonomický výskum Viedeň a utvrdil sa v tom, že ťahúňom slovenského hospodárstva je automobilový priemysel, ktorý generuje 13,9 % hrubej produkcie štátu. Otázkou je, či to tak aj zostane a dokedy. Priamo či nepriamo ovplyvňuje viac ako 275 000 pracovných miest a podieľa sa 46 % na celkovom exporte SR. 

Avšak na výskum a vývoj dávame len málo financií. Lídrom sú Nemci s takmer 10 % výskumníkov. Slovensko dosahuje necelé 1 % a podobne je to tak aj v Českej republike.

Obávam sa, že súčasná kríza spôsobí, že zaostávanie Slovenska vo výskume a vývoji sa ešte prehĺbi.

Moderné výrobné a logistické spoločnosti dlhé roky zlepšujú a zrýchľujú procesy, intenzívne zavádzajú automatizáciu, elektronickú komunikáciu, digitalizáciu a podobne, avšak ak sa na vývoji týchto produktov podieľal nejaký Slovák alebo Čech, tak to bolo v drvivej väčšine v zahraničných „výskumákoch“.
Vývoj a výskum bol, je a bude vždy dôležitý a potrebný. Dnes je to najmä o vynájdení lieku na koronavírus, ale súčasne je nevyhnutné hľadať aj liek na reštart ekonomiky.
Bohužiaľ, to, čo tu celé roky fungovalo, neustále sa vyvíjalo, také malé neviditeľné „čudo“, akoby z ničoho nič zastavilo. A to až na pár výnimiek takmer na celom svete.
Pred pár týždňami akútny nedostatok vodičov nákladných vozidiel alebo skladníkov je zrazu preč.
Plné zásobníky nepotrebnej a lacnej ropy otočili palivové príplatky dopravcov do mínusových sadzieb.
On-line aplikácie, elektronická komunikácia nielen v biznise, ale aj s úradmi či pri vyučovaní žiakov nadobudli úplne nový reálny význam.
Doručovateľské služby nestíhajú, ich vodiči majú totiž ľudské limity, preto tlak na vývoj a výskum napríklad autonómnych vozidiel bude ešte intenzívnejší.
Keď Eckhart Tolle napísal knihu Sila prítomného okamihu, mal v úmysle sa len podeliť o svoje poznanie s čitateľmi. Kniha sa však stala svetovým bestsellerom.
Pri všetkej pokore i ja sa len chcem podeliť o svoje myšlienky s vami, čitateľmi, pritom však aj trošku verím, že i my na Slovensku a v Česku nájdeme silu skúmať, vyvíjať i inovovať, pretože význam a potenciál týchto krajín je omnoho väčší. 

 

Pavol Jančovič, CEO TOPNAD

7.5.2020

Reliant s.r.o.

U Habrovky 1562/11 A

140 00 Praha 4

IČ: 49702726

DIČ: CZ49702726

Kontaktujte nás

e-mail: info@reliant.eu

tel: +420 241 44 28 21

Sledujte nás

Spisová značka

C 22288 vedená u Městského soudu v Praze

Odkaz na PDF výpis z OR

Nastavení cookies